Včelařství Kunvald

Apiterapie & Apidomek

Specializujeme se na školení včelařů v oblasti apiterapie a apidomku. Naším cílem je vzdělaný včelař, který umí získat, zpracovat a využít veškeré včelí produkty pro lidské zdraví.

Přihlásit se na kurz můžete přes e-shop (osobní odběr, platba hotově), my Vám po naplnění kapacity pošleme výběr termínů.

bunny doodle

Apidomek

Z technického aspektu je apidomek speciální dřevěná včelnice o malé rozloze, kde jsou po jejich delších stranách instalována včelstva. Samotné lůžko je vytvořeno z dřevěného roštu se zasíťovanými otvory přímo nad úly se včelstvy. Na lůžku bývá položena přírodní matrace, deka s polštářkem nebo také nic. Jak si klient bude přát a bude mu to příjemné.

Ze subjektivního hlediska je možné v apidomku být součástí včelstva, které vyzařuje svou včelí energii a teplo, dále produkuje speciální mikroklima plné aromatických látek, esencí, propolisu, pylu, medu, ferohormonů, fytohormonů, tekutých voskových částeček, alkoholu, slinných sekretů včel, enzymů, mateří kašičky atd. Klient má tak unikátní možnost nechat na sebe působit včelí vlivy cirkulací vzduchu a tepla v bezprostředním kontaktu se včelstvy, ale stále být v bezpečí od včelích žihadel.

Vlivy působení na člověka můžeme shrnout do několika okruhů:

 • ÚLOVÝ VZDUCH
  Přirozeně vydezinfikovaný úlový vzduch v apidomku má kladný účinek na dýchací systém člověka, zmírňuje projevy pylových alergií, bronchitid, astmat, chronických zánětů plic a náchylnosti k infekcím. Dále také zlepšuje spánek a náladu, zvyšuje chuť k jídlu a posiluje imunitu. Údajně dokonce podporuje dlouhověkost.
 • MIKROVIBRACE VČEL
  Organizmus včely obsahuje až milion krystalů magnetitu, vytváří magnetické pole a přenáší elektrostatický náboj. Každé včelstvo tak vykazuje nějakou hodnotu elektrického náboje a víření vzduchu způsobené křídly včel rozptyluje elektrické částice do okolí. Ty působí na vodu (jak v těle lidí i zvířat, tak například i na vodu v lahvi) tou měrou, že mění charakter mezimolekulárních vazeb a tudíž způsobuje např. snížení glykemie, zlepšení zažívacích potíží a kožních problémů a jiné. Biopole včel, je identické s lidským tělem, tudíž reaguje s biologickým polem člověka. To znamená, že včely mohou pomoci k odstranění poruchy v elektromagnetickém poli člověka. Jedná se o normalizaci krevního tlaku, činnosti mozku a srdce, uvolňuje křeče a zlepšuje svalový tonus.
 • INFRAČERVENÉ TEPLO
  Že včely vyzařují infračervené teplo je známé. Působení včelího infračerveného tepla na lidský organismus je ale ještě stále málo prozkoumané. Obecně lze říci, že infračervené záření má pozitivní vliv na imunitní soustavu, snižuje krevní tlak, ulevuje od bolesti podporou produkce neurotransmiterů, nemá nežádoucí účinky.
 • BIOENERGETIKA VČEL
  Včely s největší pravděpodobností vyzařují svou specifickou bioenergii. Společnost se v tomto tématu dělí na dvě skupiny – skeptici a vyznavači. V prvním případě může bioenergie včel u lidí vyvolávat dojem “šarlatánství“, jedná se totiž o oblast velmi málo probádanou a přístroji neměřitelnou, a v podstatě nemáme k dispozici tvrdá data. Druhá skupina na bioenergii včel nedá dopustit. Tito lidé se cítí po ležení na úlech velmi odpočatí a svěží. Často uvádí, že čtyřhodinový spánek v apidomku vydá za osmihodinový. Udávají, že se lepší jejich psychický stav, údajně je popsán dobrý vliv na plodnost a potenci, kůži, vlasy, nehty. Uklidňuje hyperaktivní, autistické děti. Ležení na úlech může být prevence téměř jakékoliv nemoci.

Apiterapie

 • UŽÍVÁNÍ MEDICINÁLNÍCH MEDŮ
  V našem Včelařství vyrábíme dva medicinální medy a to med s pergou a med s mateří kašičkou. Med s pergou (pyl zpracovaný včelami) je vhodný na zlepšení imunity, prevenci infekčních chorob, podporu hojení a po pooperačních stavech. Podporuje chuť k jídlu, přirozeně doplňuje celé spektrum vitamínů a minerálů včetně stopových prvků. Med s mateří kašičkou určen pro ženy na urovnání menstruace, při klimakterických potížích, i na podporu plodnosti.
 • UŽÍVÁNÍ PROPOLISOVÉ TINKTURY
  Od té doby, co máme v lékárničce propolisovou tinkturu nechodíme k lékaři. Propolisová tinktura je přírodní antibiotikum. Nevzniká na něj rezistence narozdíl od chemicky vyrobených antibiotik. Má výborné účinky při veškerých zánětech, např. dýchacího aparátu, zažívacího ústrojí, zánětů zubů, zánětů močových cest, ženských zánětech; na virové, plísňové i bakteriální potíže. Skvělá dezinfekce.
 • DÝCHÁNÍ ÚLOVÉHO VZDUCHU
  Úlový vzduch plný přírodních éterických látek, propolisu, fytohormonů, ferohormonů, medu, slinných sekretů včel, tekutých voskových částeček a mnoha dalšího má příznivý vliv na dýchací soustavu. Dle studie z Německa dýchání úlového vzduchu výrazně snižuje projevy astmatu, pylových alergii a náchylnosti k zánětům dýchací soustavy.
 • POBYT V APIDOMKU
  Včely přirozeně vysílají několik vlivů: ultračervené záření, elektromagnetické pole, úlový vzduch, svou vlastní bioenergetiku a mikrovibrace. Vzhledem k tomu, že tyto vlivy jsou čistě přírodní, nemají žádné vedlejší účinky a nemohou nikterak uškodit. Naopak jsou prospěšné u pooperačních stavů, psychických obtížích, migrénách a jiných bolestech hlavy, při léčbě zlomenin, bolestech kloubů a zad, léčbě vysokého i nízkého krevního tlaku, u arytmií srdce, poruch nervových vzruchů, neplodnosti a mnohých dalších.
 • APLIKACE VOSKOVÝCH SVÍCÍ A VOSKOVÝCH OBKLADŮ
  Teplý voskový obklad podporuje vyvážení činnosti metabolismu. Prostřednictvím sálavého účinku uvolňuje křečové stavy. Včelí vosk, se svým obsahem vit.A, podporuje látkovou výměnu buněk. Teplý voskový obklad se doporučuje při artróze, svalových kontrakturách, bolestech kloubů a artróze, obezitě, celulitidě a k lokálnímu prokrvení. Vosková svíce je vyrobena z bavlněného plátna a čistého vosku a funguje na základě komínového efektu. Nejznámější je přikládání při potížích s ušima. Ale může se přiložit kamkoliv na postižené místo na těle. Při potížích se žlučníkem, migrénách, zánětech dutin, angíně, ekzémech, vedle bércových vředů, psychických obtížích a dalších.
 • APLIKACE VČELÍHO ŽIHADLA
  Včelí jed je unikátní léčivo. Skvělé výsledky si připisuje u roztroušené sklerózy, bolestech zad a kloubů, při léčbě křečových žil a revmatismu.
 • MEDOVÁ DETOXIKAČNÍ MASÁŽ
  Při medové detoxikační masáži vlivem speciální techniky „odtahováním“ dochází pomocí medu k očistě organizmu. Pomocí masáže se podporuje činnost vnitřních orgánů a obnovuje se jejich přirozená detoxikační vlastnost. Medová detoxikační masáž se provádí na zádech, ale velmi účinná je také na kloubech a reflexních ploskách nohou. Využívá se také při celulitidě. Při masáži med do sebe absorbuje toxiny a jeho konzistence se může změnit až na šedobílou žvýkačkovitou hmotu. Po masáži se provádí uklidňující zábal. Frekvence masáže je individuální a při potížích se doporučuje jednou týdně, po odeznění akutních symptomů jednou měsíčně. Medová masáž se používá v rámci prevence i léčby u stresu a vyčerpání, podporuje správnou termoregulaci pokožky, uvolňuje napětí v těle a snižuje únavu, snižuje bolesti hlavy, stimuluje imunitní systém, léčí nachlazení a kašle, je vhodná u ochablých svalů, navrací pokožce pružnost a správný vzhled, podporuje lymfatický oběh a krevní oběh a se proto doporučuje u celulitid, odstraňuje únavu a posiluje smysly, působí proti depresím, podporuje činnost vnitřních orgánů, navozuje omlazení organismu.
 • gallery-1
 • gallery-2
 • gallery-3
 • gallery-4
 • gallery-5
 • gallery-6
 • gallery-1
 • gallery-2
 • gallery-3
 • gallery-4
 • gallery-5
 • gallery-6